Nedir Bu HTML5?

HTML5, günümüz web dünyasının vazgeçilmez standardı haline gelen ve reform sayılabilecek nitelikte olan bir işaretleme dilidir.

Artık bu standart ile web uygulamaları ya da web sayfaları, var olan tüm platformlara, yeniden uyarlanmalarına gerek kalmadan uygun bir şekilde çalışabilecek özelliğe sahip olmaktadır. HTML5 özellikle dışarıdan eklentilere ihtiyaç duyulmadan zengin ve duyarlı içerik sunmak için tasarlanmıştır.

HTML5 ile kodlanan bir uygulama ya da internet sitesi, artık her tür platformda çalışabilecek bir uygulama olacaktır. İster akıllı telefonunuzda, isterseniz tablet bilgisayarınızda ve de diğer mobil cihazlarda ya da televizyonunuz da kim bilir belki de evinizde bulunan tüm elektronik cihazlarda.

Günümüz popüler internet tarayıcıları, başta Google Chrome olmak üzere, Safari, Mozilla Firefox ve İnternet Explorer HTML5 destekleri üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaktalar. 2012 yılından beri, artık HTML5 ile kodlanmış siteler görmek mümkün olmuştur ve bu standardın %100 tüm interneti kapsaması da 2022 yılını bulması tahmin edilmektedir.

HTML5 ayrıca CSS3 ve JavaScript ile çok daha güçlü, uyumlu ve sağlam uygulamaları mümkün kılmaktadır. Uygulamalar bu sayede birçok cihazda uygun şekilde kullanılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın